7 usprawnień mieszkania dla osób starszych
7 usprawnień mieszkania dla osób starszych

Często seniorzy okazują się być bardzo sprawnymi osobami. Niekiedy bywa jednak i tak, że starszy człowiek doznaje wielu trudności w codziennym funkcjonowaniu, a to spowodowane jest najczęściej problemami z poruszaniem się. Jak urządzić mieszkanie dla seniora, aby ułatwić mu samodzielne życie?

Wanna dla seniora – jaką wybrać?

Wybierając wyposażenie łazienkowe do mieszkania osoby starszej zawsze stajemy przed dylematem – prysznic czy wanna – co będzie lepsze? Dla seniora, który ma problemy ze sprawnym poruszaniem się, zawsze wygodniejszy będzie prysznic. Jeśli jednak nie możemy zapewnić osobie starszej prysznica, warto zastanowić się, jaka powinna być idealna wanna dla seniora, która zapewni mu komfort oraz bezpieczeństwo. Jeśli mamy możliwość wyboru nowego sprzętu, zdecydujmy się na wannę z drzwiczkami. Dzięki niej zminimalizujemy z pewnością ryzyko upadków. Wanna dla seniora powinna być także wyposażona w specjalne siedzisko, dzięki czemu wstawanie z pozycji siedzącej będzie dla osoby starszej znacznie łatwiejsze.

Krzesełko pod prysznic dla osoby starszej

Seniorowi często trudno jest wytrzymać przez dłuższy czas w pozycji stojącej. To może z kolei spowodować, że codzienne czynności związane z higieną i pielęgnacją ciała będą znacznie trudniejsze niż dla osoby zdrowej. W takiej sytuacji pomocne może okazać się specjalne krzesełko pod prysznic, dzięki któremu senior nie będzie musiał zbyt długo przebywać pod prysznicem w pozycji stojącej.

Uchwyty łazienkowe zapewniające seniorowi bezpieczeństwo

Obok najbardziej strategicznych miejsc w łazience seniora warto zamontować specjalne uchwyty łazienkowe, dzięki którym codzienne korzystanie ze sprzętów łazienkowych stanie się znacznie łatwiejsze. Uchwyt najlepiej zamontować pod prysznicem, obok toalety, a także przy umywalce.

Proste sprzęty w kuchni ułatwieniem dla seniora

Osoby starsze często marzą o tym, aby być samowystarczalne i nie musieć ciągle być zdanym na wsparcie i pomoc ze strony innych osób. Warto tak wyposażyć kuchnię seniora, aby nie było dla niego trudnością korzystanie ze sprzętów kuchennych. Zdecydujmy się więc na takie, które będą proste w obsłudze, aby osoba starsza z łatwością opanowała korzystanie z nich. Pamiętajmy, że zbyt skomplikowane technicznie sprzęty mogą być znacznym utrudnieniem dla osób starszych.

Miejsce odpoczynku dostosowane do potrzeb osób starszych

Mieszkanie seniora powinno być wyposażone także w odpowiednie dla niego meble umożliwiające codzienny odpoczynek. Najbezpieczniejsze będą fotele, kanapy, a także łóżka niezbyt niskie oraz niezbyt miękkie. Z takich mebli znacznie łatwiej będzie seniorowi wstać, bez potrzeby korzystania z pomocy innych osób.

Stabilne szafki bezpieczne dla seniora

Pamiętajmy, aby mieszkanie osoby starszej było dla niej przede wszystkim bezpieczne. Seniorzy często mają problemy z poruszaniem się, co sprawia, że niejednokrotnie tracą równowagę. Zwykle opierają się wtedy na przykład na blacie szafki. Warto zadbać o to, aby wszystkie meble były stabilnie przytwierdzone do podłogi lub do ścian, co z pewnością zminimalizuje ryzyko upadków.

 

Dywaniki antypoślizgowe do łazienki osoby starszej

 

Dywaniki antypoślizgowe warto umieścić w łazience seniora. To w tym pomieszczeniu bowiem panują takie warunki, że najczęściej dochodzi w nim do wypadków. Dzięki dobrej jakości dywanikom senior poczuje się w swojej łazience bezpieczniej.