Reklama
  • Środa, 19 kwietnia (11:06)

    Zespół bolesnego barku

Zwykle bywa skutkiem przeciążenia mięśni.

Zespół bolesnego barku (ZBB) to powszechna dolegliwość u osób w wieku średnim i star- szych. Jego przyczyną są trwające latami przeciążenia mięśni i zmiany zwyrodnieniowe. ZBB zwykle pojawia się podczas zajęć, których nie wykonujemy na co dzień, np. mycia okien czy malowania sufitu, a więc ruchów związanych z uniesieniem rąk powyżej linii ramion. Objawy? Przykurcz mięśni, silny ból w dzień i w nocy. Gdy ZBB z fazy ostrej przechodzi w przewlekłą, dolegliwości mijają, ale ruchomość barku pozostaje ograniczona. Z leczeniem lepiej nie zwlekać, bo im dłużej trwa przykurcz, tym rehabilitacja jest trudniejsza. W stadium ostrym ból należy łagodzić za pomocą „zimnych” zabiegów. Dopiero gdy ustąpi, zastosować można kataplazmy – ciepłe okłady z roślinnej miazgi.

Na co pomogą?

Kataplazmy z gotowanych ziemniaków lekarz naturalista Sebastian Kneipp zalecał przy zwichnięciach, opuchliznach, przewlekłych zapaleniach stawów i ścięgien, lumbago, rwie kulszowej i artretyzmie. Jak przygotować okład? Ugotuj ziemniaki w łupinach, roztłucz. Gorącą masę przełóż do długiego, szerokiego woreczka. Dotknij policzka, aby sprawdzić, czy nie parzy. Owiń bark ręcznikiem, przyłóż woreczek, przykryj drugim ręcznikiem. Gdy kataplazm ostygnie, przyłóż kolejny ze świeżo ugotowanych ziemniaków. Zabieg powinien trwać około godziny.

Pomocne zabiegi fizykoterapii

Reklama

Ulgę przynosi medycyna fizykalna: elektroterapia, ultradźwię ki, jontoforeza, galwanizacja, laseroterapia, a w domu – naświetlania lampą podczerwoną. Jedną z nowocześniejszych metod rehabilitacji jest kinezjotaping, czyli przyklejanie leczniczych taśm w okolicach barku i górnej części pleców, które nosi się przez kilka dni. Taśma kinesio delikatnie naciąga skórę.

To stałe, nieznaczne naciągnięcie pobudza receptory czucia głębokiego, zmniejsza ból i stany zapalne, wzmaga procesy biologiczne zachodzące w ciele. Plastry poprawiają stabilność stawu, siłę mięśniową oraz zakres ruchu ramieniem. Zwykle stosuje się 3–5 aplikacji taśmy.

Okłady i kompresy

Okład wodny. Zalecany w ostrej fazie choroby, gdy towarzyszy jej ból: tkaninę lnianą, bawełnianą lub tetrę zanurz w zimnej wodzie, wyżmij. Owiń bark. Gdy poczujesz ciepło, ponownie zanurz go w zim nej wodzie i owiń obolałe miejsce. Wilgotne, zimne okłady stosuj wielokrotnie w ciągu dnia. Najpierw – przez 10–15 minut, po 2 dniach – przez 30–45 minut. Siłę zabiegu zwiększy ocet winny (na 1 litr wody weź 6–10 łyżek stołowych octu).

Ciepła parafina. 1 kg stałej para finy umieść w naczyniu. Wstaw do większego garnka napełnionego wodą. Podgrzej na małym ogniu do 53–60°C. Na posmarowany wazeli ną bark nanoś szerokim pędzlem kolejne warstwy parafiny. Gdy okład będzie miał grubość 1–2 cm, owiń go ceratą, następnie flanelą. Połóż się do łóżka na 30 minut.

Zimny kompres. Kostki lodu włóż do foliowego woreczka. Wyciśnij powietrze, zamknij woreczek. Na bark połóż suchy ręcznik, na wierzch woreczek z lodem. Okład zdejmij, zanim ramię zacznie marznąć.

Kuracje ziołowe

Jak wykonać zabieg? Gruby kawałek gazy nasącz wybranym wywarem lub maceratem. Przyłóż na bark, przykryj folią i chustą na 30 minut. Korzeń żywokostu. Łyżkę korzeni zalej 1/4 l zimnej wody, odstaw na 12 godzin. Rano ogrzej w garnuszku prawie do wrzenia, przecedź. Ziele macierzanki. 10 łyżek ziela zalej 1/2 l wrzątku, przykryj. Po 10 minutach zawiń w gazę. Kwiat nagietka. 4 łyżki kwiatów zalej 1/4 l zimnej wody, gotuj 20 minut. Przed użyciem przecedź. Mieszanka. Połącz po 2 łyżki ziela nostrzyka, korzenia żywokostu, kwiatu nagietka i na sion kozieradki. Zalej 1/2 l wrzątku, przykryj na 10 minut. Przed użyciem zawiń zioła w gazę. Podczas terapii pij 3 razy dziennie odwar: wymieszaj po pół łyżki Reumosanu i Nervosanu. Zalej 1/4 l wrzątku, go- tuj na małym ogniu 5 minut.

Nasz ekspert dr Maria Sterczewska, specjalista medycyny naturalnej

Życie na gorąco

Zobacz również

  • Nie rozumiem, nie pamiętam... – bywa, że 40-latek ma gorszą zdolność koncentracji i pamięć niż osoba 70-letnia. Sprawdźmy, co sygnalizują takie kłopoty i jakie zmiany warto wprowadzić. więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.