Reklama
  • Piątek, 1 lipca 2016 (13:05)

    Uwaga: udar! 5 ważnych ostrzeżeń

Udar mózgu to poważne zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia. Na szczęście można je wcześniej rozpoznać, bowiem organizm zwykle wysyła sygnały ostrzegawcze.

Reklama

Pogorszenie sprawności intelektualnej

Problemy z koncentracją i pamięcią mogą być najwcześniejszymi objawami niedokrwienia mózgu grożącego udarem – zwłaszcza u osób z wyższym wykształceniem. Zwykle pojawiają się jako pierwsze, gdy tętnice mózgowe są zwężone w wyniku miażdżycy lub zakrzepu.

Zaburzenia ruchowe

Osłabienie lub niesprawność kończyn (najczęściej jednej albo dwu po tej samej stronie ciała), zwłaszcza pojawiające się rano tuż po przebudzeniu lub po wysiłku fizycznym i występujące przez wiele godzin, to już poważne ostrzeżenie, że mogło dojść do zaburzenia pracy mózgu. Koniecznie należy poradzić się lekarza!

Problemy z codziennym funkcjonowaniem

Trudności z wykonywaniem „zwykłych” czynności takich jak mycie się, ubieranie, przygotowywanie i jedzenie posiłków, a także dezorientacja np. przestrzenna (i np. zapominanie drogi do domu) to kolejne niepokojące sygnały.

Trudności językowe

Problemy z doborem i wymową słów (tzw. afazja ruchowa i dyzartria), a także rozumieniem mowy (tzw. afazja czuciowa) oraz czytaniem, pisaniem i liczeniem to typowe objawy udaru mózgu.

Ale naukowcy wymieniają również np. niezdolność do napisania zrozumiałego smsa (to może być jedyny alarmujący objaw!).

Niepewna postawa ciała

Zaburzenia równowagi, trudności z samodzielnym chodzeniem (np. zbaczanie z drogi, padanie na kolana) oraz staniem i siadaniem, a także zawroty głowy z uczuciem wirowania lub falowania przedmiotów albo siebie samego, „mroczki” i „gwiazdki” przed oczami mogą wyprzedzać utratę przytomności.

Tekst pochodzi z magazynu

Tina
Więcej na temat:udar | problemy | zaburzenia | os | 5 | udar mózgu | udary

Zobacz również

  • Potrafi w mgnieniu oka zwalić z nóg nawet silną osobę. I na ładnych kilka dni zatrzymać ją w łóżku. więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.