Reklama
  • Środa, 3 kwietnia 2013 (10:35)

    Przepuklina w kręgosłupie

Niestety, „pracujemy” na nią, wykonując przez lata siedzącą pracę

Dr n. med. Dariusz Grela, ortopeda

Reklama

O tym, że mamy przepuklinę kręgosłupa, czyli dyskopatię, dowiadujemy się często, wykonując np. niefortunny ruch. Tak właśnie było w przypadku p. Gabrieli (41 l.).

− Właśnie kończyłam pracę w biurze. Chciałam jeszcze tylko postawić drukarkę na szafce, bo ktoś z serwisu zostawił ją na podłodze. Schyliłam się po nią na prostych nogach i kiedy wstawałam, coś strzyknęło mi w dole pleców i poczułam straszny ból. Nie mogłam się wyprostować. Ból zaczął promieniować do biodra i do nogi, a boczna część prawej stopy zaczęła drętwieć. Koleżanki odprowadziły mnie do taksówki. Kierowca pomógł mi wejść po schodach, bo sama nie dałabym rady. Nie zmrużyłam oka

Wzięłam silne tabletki przeciwbólowe, ale nie pomogły − opowiadała pacjentka. − A jak udało się pani przetrwać noc? − zapytałem. − Nie zmrużyłam oka, nawet najmniejszy ruch wzmagał moje cierpienie. Ulgę dawało mi tylko ułożenie się na boku z podkulonymi nogami.

− To najlepsza pozycja, zwłaszcza jeśli się włoży poduszkę między nogi. Najprawdopodobniej cierpi pani na przepuklinę krążka międzykręgowego, czyli dyskopatię. A potocznie mówiąc, wypadł pani dysk i uciska na korzeń nerwu, który odchodzi od rdzenia kręgowego. Przepuklina może powstać w każdym miejscu kręgosłupa. Najczęściej, bo aż w 70 proc., dotyczy odcinka lędźwiowego. Tak jest w pani przypadku. Potwierdza to ból, który promieniuje do bocznej powierzchni stopy, a także jej drętwienie. I to, iż jest on tak silny, że trudno go uśmierzyć − tłumaczyłem.

Przepuklina z uciskiem na korzeń nerwu

− Potrafi pan to stwierdzić bez badania?— spytała pacjentka. − Badaniem przysporzyłbym pani bólu. Ograniczę się do sprawdzenia tzw. objawu Lasegue’a. Powoli uniosę do góry pani wyprostowaną nogę. Jeśli odczuje pani ból na wysokości 30-40 stopni, potwierdzi to podejrzenie o przepuklinę z uciskiem na korzeń nerwu.

− I co będzie dalej? − Konieczny będzie rezonans magnetyczny. Badanie pokaże, czy moje rozpoznanie jest właściwe. − Ale ja nie uleżę w jednej pozycji ani minuty.

To były znaki ostrzegawcze

− Dlatego przed badaniem podam pani leki rozluźniające mięśnie i bardzo silny środek przeciwbólowy. − A w ogóle to skąd u mnie ten problem? Do tej pory nie czułam kręgosłupa. No, może czasem, po dłuższym siedzeniu bolały mnie plecy.

− To były znaki ostrzegawcze. Siedząca praca bardzo przeciąża kręgosłup. A wykonywanie nieprawidłowo codziennych czynności, jak np. nieuginanie kolan, gdy coś podnosimy, siedzenie w niewygodnych pozycjach podczas pracy, brak aktywności fizycznej też mu nie sprzyja. Podobnie jak nadwaga.

Jak to się leczy?

− Jak to się leczy? − Na początku proszę poleżeć, by odciążyć kręgosłup. Dam pani środki przeciwzapalne, bo w miejscu nacisku dysku na nerwy dochodzi do obrzęku i stanu zapalnego. Gdy ból zelżeje, będzie pani musiała się ruszać, unikać długiego stania i siedzenia. Konieczna będzie rehabilitacja pod okiem fizjoterapeuty. − Jak długo ona potrwa? − Zwykle trwa sześć tygodni. Dobry efekt dają tzw. ćwiczenia McKenziego. Należy je wykonywać pod kontrolą fizjoterapeuty. Umożliwiają one „nastawienie się” wypadniętego dysku. By można je było wykonywać, konieczne jest przyjmowanie leków łagodzących ból i rozluźniających mięśnie. Jeśli po 6 tyg. nie będzie poprawy, trzeba będzie pomyśleć o operacji. − To naprawdę konieczne? − Tak, wypadnięty dysk może powodować ból, który uniemożliwia normalne funkcjonowanie. A nawet doprowadzić do niedowładu nogi. Operację wykonuje się w znieczuleniu ogólnym. Po usunięciu wypadniętego jądra miażdżystego nacisk na korzeń znika i ból ustaje. Taki zabieg pomaga 90 proc. chorych. Jak powstaje?

Między kręgami (1) kręgosłupa są dyski − żelowe jądra miażdżyste zamknięte w 7-warstwowych pierścieniach (2). Gdy pierścienie pękają, jądro się wylewa, uciska na rdzeń kręgowy (3) lub ner- wy, wywołując ból.

Chwila dla Ciebie
Więcej na temat:przepuklina | Nie | koło | kręgosłup

Zobacz również

  • Jest podstawowym rusztowaniem naszego ciała, dlatego musimy szczególnie o niego się troszczyć – zwłaszcza gdy prowadzimy siedzący tryb życia lub dużo dźwigamy. więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.