Reklama
  • Poniedziałek, 12 grudnia 2016 (11:05)

    Nowoczesna neuro-rehabilitacja

Pozwala stanąć na nogi osobom z uszkodzeniami systemu nerwowego.

Urazy, zwłaszcza komunikacyjne, a także choroby – udar mózgu czy stwardnienie rozsiane – częs to uniemożliwiają pacjentom samodzielne poruszanie się. Rozwój medycyny niesie im jednak nadzieję. Jeśli z mózgu do mięśni przekazywane są jeszcze choćby szczątkowe sygnały, zastosować można technologie oparte na biofeedback – biologicznym sprzężeniu zwrotnym. Wykorzystujące je nowoczesne urządzenia są już dostępne w Polsce.

Wzmocnić "łącza"

Nim człowiek poruszy ręką lub nogą, w jego korze mózgowej powstać musi polecenie, które w formie impulsu nerwowego przesyłane jest do mięśnia przez rdzeń kręgowy i nerwy obwodowe.

Reklama

Przy urazach i niektórych chorobach sygnał ten bywa jednak zbyt słaby, by zainicjować ruch i... pacjent nie chodzi. W tej sytuacji pomóc może egzoszkielet HAL® – system terapeutyczny, który aktywuje i którym jed nocześnie steruje układ nerwowy pacjenta („egzo” oznacza, że mocowany jest na zewnątrz ciała).

Urządzenie to łączy w sobie najnowsze osiągnięcia w dziedzinach mechaniki, elektroniki, bioniki i robotyki. Jak działa? Dzięki egzoszkieletowi, a właściwie wchodzącym w jego skład sterownikom ruchu – oddzielnym dla uda, podudzia i stóp – niewystarczające sygnały z móz gu pacjenta są wzmacniane i przekazywane do ich mięśni. Taka stymulacja umożliwia pierwszy krok.

Poruszające się mięśnie – tą samą drogą – dają jednocześnie informację zwrotną do mózgu (na tym właśnie polega biofeedback). Przy regularnym treningu wzmacniają się więc nie tylko mięśnie. Neuroplastyczność tkanki nerwowej sprawia, że w mózgu powstają nowe połączenia odtwarzające wzorzec chodu.

Celem terapii jest przywrócenie zdolności chodzenia i utrzymywania równowagi, zmniejszenie bólu i spastyczności (napięcia) mięśni, poprawa czucia powierzchniowego, krążenia i natlenienia tkanek.

Robot uczy chodzić

Dla pacjentów po udarze, urazie głowy i rdzenia, z chorobą Parkinsona, stwardnieniem rozsianym, endoprotezą stawu biodrowego lub kolanowego, dla dzieci z mózgowym porażeniem dziecięcym przeznaczony jest G-EO System – robot do nauki chodzenia.

Oprócz chodu po płaskiej powierzchni umożliwia symulację poruszania się po schodach. Urządzenie można skonfigurować tak, by dostosować je do długości i szybkości kroku pacjenta.

HandTutor ćwiczy rękę

Biofeedback, sprzężenie zwrotne między mózgiem i mięśnia mi, wykorzystuje do rehabilitacji ręki urządzenie o nazwie Hand- Tutor. Tu pacjent zakłada na rękę rękawicę z wbudowanymi czujni kami położenia i szybkości.

Zależ nie od zaburzeń czynności ręki, terapeuta wybiera dla niego konkretną grę i poziom jej trudności. Np. gra „Save the Earth” pomaga poprawić szybkość ruchów palców.

Dzięki sygnałom dźwiękowym i wizualnym obserwowanym na ekranie podłączonego do rękawicy komputera, pacjent uczy się tak planować i prowadzić ruchy palców i nadgarstka, by jak najlepiej wykonać ćwiczenie.

Poziom gry może zmodyfikować też sam komputer, gdy wyniki pacjenta świadczą o zwiększeniu się zakresu ruchomości jego ręki. HandTutor ma zastosowanie w rehabilitacji neurologicznej, pooperacyjnej i po kontuzjach sportowych.

Trening mięśni dna miednicy

Umożliwia urządzenie z bio- feedbackiem o nazwie Pelvictrainer. Dzięki te mu zapobiega obniżaniu się narządów moczowo-płciowych i problemom z nietrzymaniem moczu.

Trening zalecany jest paniom w ciąży, okresie oko łoporodowym i okołome nopauzalnym, osobom star szym, po operacjach w obrębie miednicy i operacjach prostaty, z zespołem jelita drażliwego, niestabilnym odcinkiem kręgosłupa lędźwiowego.

Życie na gorąco

Zobacz również

  • Na tę trudną do zdiagnozowania dolegliwość coraz częściej zapadają panie zapracowane, ambitne i dążące do perfekcjonizmu. Sprawdź, czy nie masz jej symptomów. więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.