Reklama
  • Wtorek, 14 marca (13:00)

    Niespokojne nogi

Pani Halina, lat 62, zauważyła, że gorzej jej się zasypia, bo ma problemy z... nogami.

Reklama

– Wieczorem i w nocy czuję w nich nieznośne mrowienie. W żyłach pływają musujące bąbelki. Stopy są na przemian drżące i odrętwiałe. Gdy nimi ruszam lub wstaję i chodzę, jest mi lepiej. Ale gdy znów się kładę, rozluźniam się, zasypiam, wszystko się powtarza. Ciągle się budzę i nie mogę zasnąć.

– A w ciągu dnia? – Nie jest najlepiej. Kiedyś w ciągu dnia czytałam, ale teraz jest mi trudno, bo nogi mi dokuczają, gdy siedzę bez ruchu. Poruszam wtedy stopami i mrowienie ustępuje. Przez to mam też problemy podczas podróży. A więc gdy jadę do córki, nie mogę usiedzieć w przedziale, tylko chodzę po korytarzu. – Czy bierze pani leki przeciwdepresyjne lub psychotropowe? Bo one powodują takie objawy.

– Nie, nie zażywam tych leków. – Prawdopodobnie to zespół niespokojnych nóg (RLS). Cierpią na niego osoby w każdym wieku, a z czasem przybiera na sile. Podejrzewamy, że ma podłoże genetyczne. Częściej dotyka osoby z niewydolnością nerek, wątroby, zapaleniem stawów, z niedoborem żelaza, magnezu, z cukrzycą. Uszkadza ona bowiem nerwy, co daje takie wrażenia czuciowe.

– Czy muszę zrobić badania? – Zbadamy krew i mocz. Sprawdzimy wskaźniki pracy nerek, wątroby, tarczycy.

Dolegliwości mogą mieć charakter pierwotny i występować samoistnie

Pojawiają się wtedy ok. 20. r.ż. i się nasilają. Ale bywają też skutkiem chorób i braku minerałów i tak jest pewnie u pani. – Co można teraz zrobić?

– To zależy od wyników. Jeśli przyczyną jest niski poziom żelaza, kwasu foliowego, magnezu, trzeba je zażywać i jeść produkty, które je zawierają: czerwone mięso, szpinak, sałatę, morele, natkę. Być może trzeba będzie leczyć nerki, wątrobę czy tarczycę. – A jak to nie pomoże?

– Gdy okaże się, że jest to skutek niskiej ilości tzw. dopaminy w mózgu, dam pani leki używane w chorobie Parkinsona albo z grupy preparatów przeciwdepresyjnych. Takie przykre objawy wycisza aktywny tryb życia, który aktywizuje mięśnie nóg, np. jazda na rowerze (także stacjonarnym), taniec, pływanie, masaże. I proszę zrezygnować z papierosów, picia kawy, alkoholu, brania leków nasennych, bo mogą nasilać dolegliwości.

Zdjęcie

/Mat. Redakcyjne
/Mat. Redakcyjne

Ciągle się budzisz i nie możesz zasnąć

Aby złagodzić objawy, można rozcierać nogi albo wykorzystać do tego celu masażer, który poprawia obieg krwi w nogach. Dolegliwości zmniejszają również: maszerowanie, bieganie (ale nie tuż przed snem), akupunktura (nakłuwanie punktów na ciele za pomocą igieł), a także kąpiele w ciepłej wodzie.

Konsultacja: Alicja Kuciej, internista

Chwila dla Ciebie

Zobacz również

  • Uderzenie w głowę – ułamek sekundy, który może odmienić życie. Do tej pory nader często lekceważono zagrożenie, jakim jest wstrząśnienie mózgu. Tymczasem w wielu przypadkach jego długofalowe... więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.