Reklama
  • Wtorek, 15 marca (13:05)

    Na pomoc bolącym plecom

W 85 proc. przypadków bóle pleców wywołane są przeciążeniami wynikającymi ze złych nawyków. Fizjoterapeutka podpowiada, co zrobić, aby odciążyć kręgosłup.

Reklama

Wzmocnij mięśnie brzucha

Połóż się na plecach. Ugnij kolana, a dłonie połóż na karku. Unosząc ramiona i głowę, jednocześnie delikatnie skręcaj tułów, kierując prawy łokieć do unoszonego lewego kolana. Ćwiczenie powtórz 20 razy, unosząc na przemian lewe i prawe kolano. Pamiętaj, aby to nie dłonie ciągnęły szyję ku górze – mają ją tylko podpierać.

Rozciągnij odcinek szyjny

Usiądź na krześle i lewą ręką chwyć jego brzeg. Pochyl głowę w prawo i napnij lewy bark, próbując go unieść na około 10 sekund. Następnie prawą ręką delikatnie pociągnij głowę w kierunku rozciągania i przytrzymaj około 10 sekund. Powtórz ćwiczenie po 5 razy na każdą stronę.

Wzmocnij mięśnie pośladków

Połóż się na lewym boku. Lewą nogę ugnij, a prawą pozostaw wyprostowaną. Podeprzyj się na lewym łokciu i prawej dłoni. Delikatnie unieś miednicę, a potem prawą nogę. Wytrzymaj w tej pozycji 5 sekund. Wróć do leżenia. Ćwiczenie powtórz po 10 razy na każdą stronę.

Rozciągnij plecy

Połóż się na lewym boku. Ugnij prawą nogę, chwyć się za udo i wykonaj rotację tułowia w tył. Postaraj się sięgnąć prawą ręką jak najdalej za siebie – na skos. Wytrzymaj 15 sekund w tej pozycji. Powtórz ćwiczenie po 10 razy na każdą stronę.

■ Siedzący tryb życia, brak regularnego wysiłku fizycznego, chodzenie w butach na wysokim obcasie, źle dobrany materac – to przyczyny dolegliwości. Zanim wybierzesz się do specjalisty, spróbuj zmienić nawyki.

Siedząc przy biurku, nie skręcaj głowy, nie zakładaj nogi na nogę, obie ręce podpieraj o blat, całe plecy oprzyj o krzesło. Rób częste przerwy, aby wstać.

Spaceruj i wykonuj ćwiczenia rozciągające. Kup materac, który dostosuje się do twojego ciała. Jeśli to nie pomoże, skonsultuj się z lekarzem.

Przygotuj się! ■ Odpowiedni strój zachęci cię do regularnych ćwiczeń, także na świeżym powietrzu. Piłka pomoże nie tylko w treningu, może też zastąpić krzesło biurowe – to dobry pomysł na odciążenie kręgosłupa.

Show
Więcej na temat:pomoc

Zobacz również

  • Moja znajoma podczas pobytu nad morzem nagle zasłabła. Chwilę przedtem, mimo upału, przestała się pocić, miała dresz cze, wzrósł jej puls, dokuczały nudności. Myślałyśmy, że to zatrucie pokarmowe,... więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.