Reklama
  • Poniedziałek, 7 listopada 2016 (15:05)

    Miastenia. Kiedy mięśnie same chorują

Przy miastenii możemy odczuwać dolegliwości np. podczas wchodzenia po schodach.

Reklama

Nie do końca wiadomo, co naraża nas na tę chorobę. Sprzyja jej młody wiek: najczęściej atakuje kobiety między 20. i 30. r.ż. Bezpośrednim powodem osłabienia mięśni twarzy, kończyn, ale także np. klatki piersiowej jest to, że organizm atakuje receptory, którymi mięśnie odbierają sygnały z nerwów.

Typowe objawy to: opadające, na wpół przymknięte powieki, wygładzone czoło, na wpół otwarte usta, przyciszona, niewyraźna, nosowa mowa, brak siły w kończynach (szczególnie w ciągu dnia i podczas aktywności fizycznej), problemy z przełykaniem pokarmów oraz oddychaniem.

Miastenię może wykryć lekarz neurolog m.in. za pomocą testu tzw. apokamnozy (chorą osobę prosi się, by przez dłuższą chwilę wykonywała ten sam ruch lub np. policzyła do 50). Specjalista wykonuje także test z tzw. inhibitorem acetylocholinesterazy (robi pacjentce zastrzyk, który pozwala na chwilę mięśniom odbierać sygnały z nerwów). Lekarz bada też napięcie, odruchy i siłę mięśni. W dalszej kolejności zleca testy krwi (m.in. na obecność przeciwciał anty–AChR, anty–MuSK oraz przeciwko tzw. białkom miofibrylarnym i tarczycy oraz grasicy).

Leczenie tego schorzenia może być bardzo skuteczne. W wielu przypadkach pomaga usunięcie gruczołu grasicy i przyjmowanie leków, które blokują enzym zaburzający komunikację między mięśniami i nerwami. Niekiedy trzeba stosować środki sterydowe. Bardzo ważne jest prowadzenie ustabilizowanego, spokojnego trybu życia.

Dieta zalecana przy miastenii

Powinna zawierać dużo białka. Jest ono niezbędne mięśniom do budowy i prawidłowego napięcia.

Najbardziej wartościowe występuje w: mleku i jego przetworach (serach twarogowych, jogurtach naturalnych, maślance i kefirze), chudym drobiu, cielęcinie i wołowinie, jajkach oraz morskich rybach (np. makreli, śledziu).

Te ostatnie zawierają dodatkowo kwasy omega-3, które są konieczne do powstawania zdrowej tkanki mięśniowej.

Naj

Zobacz również

  • Na tę trudną do zdiagnozowania dolegliwość coraz częściej zapadają panie zapracowane, ambitne i dążące do perfekcjonizmu. Sprawdź, czy nie masz jej symptomów. więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.