Reklama
  • Czwartek, 21 lipca 2016 (10:05)

    Impulsy elektryczne przerwą śpiączkę

Nowatorska operacja pozwoli chorym obudzić się po latach?

Czasem lekarze usypiają chorego za pomocą leków. Ta metoda leczenia stosowana jest na oddziałach intensywnej opieki medycznej. Sięga się po nią zazwyczaj wtedy, gdy rozległe obrażenia wewnętrzne, poparzenia, niewydolność krążeniowa, choroby albo stany pooperacyjne sprawiają pacjentom niewymowny ból.

W czasie trwania śpiączki farmakologicznej lekarze bacznie obserwują stan chorego i stosują intensywne leczenie. W razie konieczności długotrwałego leczenia pacjenta można utrzymywać w takim stanie nawet kilka miesięcy. Gdy wreszcie zostaje wybudzony ze śpiączki farmakologicznej, czuje się jakby obudził się  ze zwykłego snu.

Reklama

Czytałam, że wynaleziono metodę, która może obudzić ze śpiączki. Czy to prawda?

Rzeczywiście ostatnio w mediach pojawiły się doniesienia o tym, że w Polsce zostały przeprowadzone pierwsze w Europie, nowatorskie zabiegi, które mogą pomóc budzić się ze śpiączki. Operacja ta polega na wszczepieniu choremu specjalnego stymulatora rdzenia kręgowego. Będąca jego częścią elektroda, co 15 minut wysyła do mózgu ładunki elektryczne, które oddziałują na mózg.

Pobudza to krążenie krwi, a dzięki temu odżywia i aktywizuje neurony, sprzyjając ich regeneracji i uwrażliwieniu. Dawniej używano podobnej metody do leczenia nadmiernego napięcia mięśni (spastyczności). Kilka lat temu japońscy lekarze podjęli próby wybudzania za jej pomocą pacjentów ze śpiączki. Okazało się, że rezultaty tych zabiegów bywały spektakularne – chorzy, którzy ocknęli się ze śpiączki, byli w stanie samodzielnie jeść i pić, a także nawiązać kontakt z otoczeniem.

Słyszałam, że córka Ewy Błaszczyk też została poddana operacji. Czy naprawdę ma szansę się obudzić?

Ola Janczarska, córka aktorki Ewy Błaszczyk, 16 lat temu w wyniku zachłyśnięcia zapadła w śpiączkę. Do tej pory nie udało się jej obudzić. Jednak dziewczyna wykazuje minimalny poziom świadomości, który pozwolił zakwalifikować ją do operacji.

17 maja profesor Isao Morita wraz z prof. Wojciechem Maksymowiczem, kierownikiem Katedry Neurologii i Neurochirurgii w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Olsztynie wszczepili Oli, podobnie jak i trzem innym pacjentom, stymulatory.

Jej matka, Ewa Błaszczyk, twierdzi, że już zauważa efekty zabiegu. Podobno dotąd bardzo napięte mięśnie Aleksandry zaczęły się rozluźniać i według aktorki Ola zaczyna bardziej świadomie rozglądać się dookoła. Jednak na efekty operacji trzeba jeszcze poczekać. Operowani pacjenci przejdą pierwsze specjalistyczne badania mózgu po miesiącu od operacji, a następne po sześciu miesiącach i po roku.

Mój tata od kilku lat jest w śpiączce. Gdzie można się zgłosić, by zrobiono mu operację wszczepienia elektrody, o której tyle się ostatnio słyszy?

Operacja ta jest absolutną nowością w Polsce. W maju wykonano cztery pierwsze wszczepy. I choć zespół ze szpitala klinicznego w Olsztynie ma ambitne plany rozszerzania programu wybudzania ze śpiączki osób dorosłych, to jednak najpierw musi na ten cel znaleźć pieniądze.

Pod tymi planami i celami podpisuje się również aktorka Ewa Błaszczyk, która zamierza wkrótce uruchomić w Olsztynie klinikę budzenia ze śpiączki dorosłych, na wzór działającej już w Warszawie placówki dla dzieci (znanego wszystkim „Budzika”).

Ponadto, by chory został dopuszczony do zabiegu, musi spełniać ściśle określone wymogi. Dopiero wtedy Twój tata miałby szansę na przeprowadzenie operacji.

Czy to prawda, że osoby będące w śpiączce wszystko słyszą i czują?

Tak naprawdę nie wiadomo do końca, co dzieje się w mózgu chorego. Głębokość śpiączki ocenia się wg skali Glasgow. Osoby pozostające w najlżejszej śpiączce reagują na niektóre bodźce, np. mogą coś odpowiedzieć na zadane pytanie. Śpiący najgłębiej wydają się jedynie oddychać. Ludzie w śpiączce mogą słyszeć, widzieć, czuć, mając utrudniony albo uniemożliwiony kontakt z otoczeniem.

Jak wynika z badań brytyjskich naukowców, ponad 50% osób w tym stanie zachowuje świadomość, nie ma tylko mocy sprawczej. Są uwięzieni we własnym, nieposłusznym ciele.

Oczywiście nie wszyscy pacjenci znajdują się w takim samym stanie. Niektórzy bywają zupełnie nieprzytomni i nie ma z nimi żadnego kontaktu. Jak twierdzą lekarze, stan wegetatywny zawsze daje szanse na przywrócenie pewnych funkcji – struktur odpowiedzialnych za kontakt z otoczeniem.

Mózg ma bowiem zdolność regeneracji. Lekarze, lecząc śpiączkę, usuwają z mózgu wszystkie szkodliwe czynniki metaboliczne, a potem za pomocą rehabilitacji próbują dostarczać choremu niezbędnych do regeneracji bodźców. Teraz nowatorskie operacje wszczepienia stymulatora dają szanse na pobudzenie i przyspieszenie regeneracji zniszczonych części mózgu.

Była w śpiączce

Sharon Stone kilka lat temu miała poważny krwotok podpajęczynówkowy, który był wynikiem rozwarstwienia tętnicy kręgowej.

Gwiazda w krytycznym stanie trafiła do szpitala. Przez 9 dni była w śpiączce, aż lekarze zdecydowali się wszczepić jej 22 platynowe zwoje, które naprawiły uszkodzenie tętnicy i w końcu zahamowały krwawienia. Po operacji aktorka odzyskała świadomość i pamięć oraz wróciła do aktywnego życia.

Na żywo

Zobacz również

  • Potrafi w mgnieniu oka zwalić z nóg nawet silną osobę. I na ładnych kilka dni zatrzymać ją w łóżku. więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.