Reklama
  • Piątek, 23 sierpnia 2013 (10:00)

    Fibromialgia - jak ją leczyć?

Jeśli rodzina i znajomi z powodu ciągłych dolegliwości bólowych i zmęczenia uważają cię za hipochondryczkę, a lekarze bezradnie rozkładają ręce, może to oznaczać, że masz fibromialgię. Choroba ta pojawia się 10 razy częściej u kobiet niż u mężczyzn, zwykle między 30. a 50. rokiem życia. Dopada osoby nadpobudliwe, aktywne, które i w pracy, i w domu biorą na siebie za dużo obowiązków.

Bezpośrednią przyczyną fibromialgii jest ciągły stres, podczas którego organizm wytwarza neuropeptyd – substancję P uwrażliwiającą na ból i obniżającą poziom serotoniny warunkującej dobry nastrój. Uwalnianie tego mediatora co dzień sprawia, że odczucia płynące z ciała, dla innych prawie niezauważalne, są odbierane jako ból.

Reklama

Lista dolegliwości związanych z fibromialgią może być długa. Zaczyna się od bólu w kręgosłupie, krzyżu, barku i przyspieszonego oddechu. Dłonie i stopy są zimne, ciągle czuje się zmęczenie lub zniechęcenie.

Potem dochodzą rozlane dolegliwości mięśni i ścięgien. Może też dokuczać ból brzucha i głowy, migreny, zaparcia lub biegunki. Osoby z fibromialgią budzą się rano niewyspane, skarżą się na drżenie rąk i na nadpotliwość.

Nie zdają sobie sprawy, że te przykre symptomy wywołuje stres. U niektórych występują nawet zaburzenia rytmu serca. Często, bo aż w 50 proc. przypadków, chorobie towarzyszy depresja. Badania nie wykazują nic niepokojącego, a chorzy wpadają w coraz większe przygnębienie, ponieważ nie widzą dla siebie ratunku.

Nazwy fibromialgia (z łaciny: ból włókien mięśniowych) użył po raz pierwszy w 1976 r. dr Philip Hench z Instytutu Scripps Research w La Jolla w Kalifornii. Zauważył on, że źródło dolegliwości niektórych pacjentów podejrzewanych o chorobę zwyrodnieniową stawów, stanowią mięśnie i ich okolice, czyli ścięgna.

Charakterystyczne są stale odczuwane bóle przynajmniej w jedenastu tzw. tender point: punktach tkliwości dotykowej zlokalizowanych w miejscach przyczepów ścięgien lub na ich przebiegu (jest ich osiemnaście).

Na szyi i powyżej pośladków tworzą się tzw. punkty spustowe: trigger points – guzkowate lub pasmowate stwardnienia mięśni, bardzo bolesne przy ucisku.

Jak to się leczy?

Według Amerykańskiej Unii Reumatologicznej do rozpoznania fibromialgii konieczne są jeszcze dwa warunki: co najmniej trzymiesięczny ból w minimum trzech okolicach ciała - powyżej i poniżej pasa oraz przy kręgosłupie.

Leczeniem fibromialgii zajmują się reumatolodzy. W Polsce pierwszym, który prowadzi kuracje dla chorych na fibromialgię, jest reumatolog z Lublina Lech Szczepański. Tym schorzeniem zajmuje się prof. Włodzimierz Samborski, kierownik Kliniki Fizjoterapii, Reumatologii i Rehabilitacji UM w Poznaniu.

Pacjentom zaleca się leki przeciwbólowe, przeciwzapalne i rozkurczowe, antydepresanty podnoszące poziom serotoniny, ćwiczenia i fizjoterapię. Pomocna jest psychoterapia, grupy wsparcia i fora internetowe, umożliwiające kontakt z innymi chorymi.

Stymulacja i plastry

Ulgę przynosi TENS (Transcutaneus Electrical Nerve Stimulation) – przezskórna stymulacja nerwów wykorzystująca do leczenia bólu prądy impulsowe małej częstotliwości. Stosuje się ją m.in. przy bólu kręgosłupa, mięśni i stawów, głowy, półpaśćcu, reumatyzmie.

Aparat można kupić już za 200 zł, zabieg przeprowadza się co dzień: na skórę posmarowaną przewodzącym żelem przykleja się dwie elektrody i włącza przycisk.

Pomocna jest też kapsaicyna, alkaloid nadający piekący smak papryczce chili, który wchodzi w skład preparatów do smarowania i plastrów. Przypuszcza się, że zmniejsza ilość produkowanego przez organizm substancji P – uwrażliwiacza na ból.

Akupresura

Naukowcy z Uniwersytetu w Tucson w Arizonie dowiedli, że ucisk punktów akupresurowych przynosi ulgę. Punkt przeciwbólowy dla całego ciała jest nad miękkim zagłębieniem między kciukiem i palcem wskazującym. Należy uciskać to miejsce kilka razy dziennie w obu dłoniach.

Ćwiczenia odprężające

Poprawę dają ćwiczenia odprężające. Zaleca się jazdę na rowerze i pływanie, tai chi, jogę i techniki relaksacyjne. Jedną z najlepszych jest trening autogenny łączący ćwiczenia z autosugestią.

Osoby z fibromialgią lepiej odczuwają wtedy ciało i płynące z niego doznania (podczas sesji „przenosimy się” w wyobraźni do obolałego narządu).

Inną metodą jest progresywne odprężanie mięśni Jacobsona (izometryczne naprężanie mięśni na zmianę z fazami odprężania sprzyja koncentracji na swoim wnętrzu).

Pokarmy szczęścia

Pokarmy bogate w aminokwas tryptofan sprzyjają produkcji serotoniny w układzie nerwowym. Przy komponowaniu diety warto uwzględnić poniższe wskazówki:

● jedzmy biały i żółty ser, soję, mięso, zwłaszcza drobiowe, ryby, banany, suszone daktyle, mleko.

● ulgę przynosi surowa dieta wegetariańska: owoce, sałatki, ziarna, soki.

● zażywanie magnezu w dawce 300-1000 mg dziennie zmniejsza nadwrażliwość na ból, obniża liczbę punktów tkliwych, dodaje sił w zmęczeniu i ułatwia zasypianie (więcej informacji na anglojęzycznej stronie internetowej stowarzyszenia www.fmaware.org/).

Okłady z borowiny

Przynoszą ulgę, gdyż zmniejszają dolegliwości bólowe. Przygotuj podkład: na kozetce rozłóż kolejno koc, ceratę i prześcieradło. Na prześcieradło nałóż 4-cm warstwę borowiny ogrzanej do temp. 42°C. Połóż się na kozetce i owiń trzema częściami podkładu. Leż 20 minut.

Spłucz ciało pod natryskiem. Poleż godzinę w łóżku. Zabieg po kilku minutach daje uczucie odprężenia i łagodzi ból. Przeciwwskazania: podeszły wiek, cukrzyca, miażdżyca, niedokrwistość, znaczne osłabienie i niskie ciśnienie.

Wyciągi roślinne

Preparatem naturalnym polecanym przez Norweskie Towarzystwo Fibromialgii jest Myalgan. Tabletki zawierają wyciąg z liści, owoców i pestek roślin jadalnych.

Pestki oliwek to źródło bioflawonoidów zmniejszających napięcie mięśni, substancje zawarte w liściach stokrotki likwidują uczucie ucisku, wyciąg z liści winogron zwiększa przepływ krwi i tlenu w ściśniętych mięśniach.

Bromelina ze sproszkowanego ananasa działa przeciwzapalnie i przeciwbólowo, znosi ból mięśni. Wyciąg z migdałów daje ulgę w stanach napięcia nerwowego, sok pomarańczowy w proszku zwiększa poziom antyutleniaczy we krwi (cena: ok. 103 zł za 120 tabletek).

Konsultacja: dr Maria Sterczewska

Życie na gorąco

Zobacz również

Wasze komentarze: 5,

przeczytane przez: 3398 osób Dodaj komentarz
Iwona

~Iwona -

Badania dowodzą, iż zastosowanie terapii floatingu ma pozytywny wpływ na złagodzenie bólu, również przewlekłego. W Warszawie można skorzystać z terapii w CH Panorama Al. Witosa 31 lok. 21 b tel. 608 608 467.

Teresa

~Teresa -

Juz kilka lat cierpie bóle nóg kolana lydki stopy bóle napadowe.Różni specjalisci wyniki super jestem zdrowa tylko dlaczego tak boli jestem coraz bardziej zmęczona brak mi juz SIL co z tym robic

Asia

~Asia -

hmm... już parę lat chodzę do reumatologa i reumatologa i nic! Dają mi jakieś leki przeciwbólowe, przeciwzapalne i kierują na zabiegi... ale to wszystko pomaga tylko na chwile, niestety! Już parę lat odczuwam ból w kolanach i mięśniach łydek, ciągły uciążliwy ból ramienia lewego (przechodzący od szyi, aż po przedramię), często pojawiający się ból krzyża, napady migreny (ból głowy, zawroty, nudności), do tego dochodzi ciągłe zmęczenie (nawet gdy śpię po 8 godzin). Zastanawia mnie czy te objawy mogą mieć coś wspólnego z tą chorobą? Gdzie można to zbadać, by móc potwierdzić lub wykluczyć tą chorobę? Dajcie jakieś namiary (oś w okolicy Krakowa-Zakopanego byłoby super)!

tajga

~tajga -

Już 4 lata cierpię na różne dokuczające bóle, z którymi jest mi ca raz bardziej żyć Do 75 roku życia jeszcze mimo różnych schorzeń na swój wiek czułam się normalnie Po leczeniu kanałowym zęba przeszłam gehennę, miałam cięte dziąsło skrobaną kość szczękową z założeniem szwów.I i prawdopodobnie mam fibromialgia.Jak mam z tym walczyć bo nawet rodzina nie bardzo rozumie a lekarze- wszystkie wyniki miałam robione.Staram się żyć b. aktywnie a ból i tak nie daje spać w nocy. Tabletek w życiu na uspokojenie nie brałam, a może powinnam