Reklama
  • Wtorek, 27 grudnia 2016 (13:05)

    Drętwieje mi szyja i kark

Gdy zaczyna szwankować ten odcinek kręgosłupa, pojawiają się uciążliwe bóle

Reklama

Pani Ludmiła, lat 58, zgłosiła się do mojego gabinetu i poskarżyła się:

– Bolą mnie ramiona, drętwieją ręce. Nie mogę niczego utrzymać, bo trudno mi zacisnąć palce. Nie potrafię robić precyzyjnych ruchów: szyć, zapinać guzików.

– Zrobimy RTG kręgów szyjnych pod specjalnym kątem i w kilku ujęciach – powiedziałam. – Bo zapewne mamy do czynienia z tzw. rwą ramienną. – A skąd się ta rwa bierze? – Z powodu zwyrodnień w kręgosłupie szyjnym i zużycia znajdujących się tam kręgów.

– Jaki to ma skutek? – Zmiany uciskają na nerwy w szyjnych kręgach, które odpowiadają m.in. za sprawność rąk. – Kiedy tak się dzieje? – Np. gdy szyja jest długo w jednej pozycji, np. pochylonej. Kręgi (zwykle 5, 6, 7) są wtedy ugniatane i odkształcają się, bo działają na nie przeciążenia (nawet do 20 kg!).

Stają się mniej elastyczne, mamy bóle karku, zawroty i bóle głowy, mdłości. Ucisk na nerwy powoduje drętwienie i niedowłady mięśni. – Co należy wtedy robić?

– Oprócz RTG, wykonamy badanie dopplerowskie tętnic szyjnych, bo zwyrodnienia mogą uciskać tętnice w szyi i ograniczać przepływ krwi do mózgu. A to bywa przyczyną zawrotów głowy i omdleń. Otrzyma pani skierowanie na nagrzewanie lampami (bo nie ma stanu zapalnego), magnetoterapię, diadynamik (z prądem) i jonoforezę (z użyciem leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych).

– A jak to nie pomoże? – Zastosujemy zabiegi: ultrasonograficzne (m.in. falę uderzeniową), za pomocą prądu i miejscową krioterapię (leczenie zimnem). Skieruję też panią na masaże i ćwiczenia rozluźniające szyję i kark.

– Czy mam brać jakieś leki? – Niesteroidowe preparaty przeciwbólowe i przeciwzapalne w formie tabletek i w żelu, którym nacieramy szyję. Pomocne są też zimne lub ciepłe okłady i zażywanie witaminy B12. – Nosić kołnierz ortopedyczny?

– Można go zakładać od czasu do czasu. Ale tylko na parę godzin, najwyżej na jeden dzień. Rozleniwia on bowiem i osłabia właśnie te mięśnie, które wspierają kręgosłup.

– Co jeszcze robić, a czego nie? – Proszę spać na wyprofilowanej poduszce ortopedycznej, która podpiera kark i głowę. Najlepiej też unikać okrężnych ruchów głową, aby nie przeciążać kręgów szyjnych.

Co się tam dzieje?

Kręgosłup szyjny składa się z 7 kręgów. Tworzą one elastyczną kolumnę między głową a kręgosłupem, zapewniają napięcie i koordynację mięśni. Między kręgami są krążki mię dzykręgowe (dyski), czyli galareretowate substancje, które pełnią role poduszek. A gdy ulegają de generacji, dyski spłaszczają się. Kręgi osiadają, naciskają na nerwy i naczynia krwionośne.

Chwila dla Ciebie

Zobacz również

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.