Jak dbać o kręgosłup?
kregoslup-masaz

Podstawowe zasady zachowań mają istotny wpływ na to, jak działa nasz kręgosłup i jak bardzo jest on obciążany. Zmiany związane ze specyficznym obciążaniem kręgosłupa oraz zmianami pourazowymi, osteoporotycznymi lub w przebiegu starzenia się mają istotny wpływ na to stan kręgosłupa. Jak dbać o niego?

Zmiany patologiczne powstające w kręgosłupie

Do podstawowych zmian związanych z degeneracją kręgosłupa należy zaliczyć spondylozę i spondyloartrozę. Spondyloza to wszelkie zmiany patologiczne związane z zanikiem oraz utratą uwodnienia krążka międzykręgowego – potocznie zwanego dyskiem. Spondyloartroza związana jest natomiast z degeneracją powierzchni stawów międzykręgowych, włóknieniem więzadeł oraz zaburzeniami zestawienia poszczególnych kręgów kręgosłupa. Zmiany patologiczne doprowadzać mogą do następujących objawów:
- przewlekłego bólu kręgosłupa spoczynkowego i wysiłkowego,
- wad postawy,
- skrzywienia sylwetki,
- zaburzeń oddechowych,
- rwy kulszowej,
- niedowładów, zaburzeń czucia z zakresu kończyn dolnych i kończyn górnych,
- paraliżu i porażeń – wskutek ucisku na rdzeń kręgowy

Jak dbać o nasz kręgosłup?

Podstawową zasadą jest ergonomia pracy – korygowanie właściwej postawy oraz kontrolowanie sposobu stania, poruszania się oraz siedzenie w prawidłowej pozycji. Niezwykle ważne jest ograniczenie konieczności przebywania w pozycji wyprostowanej – zastępując ją prawidłowym siedzeniem, co zmniejsza obciążenia osiowe kręgosłupa. Oprócz tego istotna jest profilaktyka osteoporozy – suplementacja witaminy D3, wapnia oraz wykonywanie badań densytometrycznych. W profilaktyce chorób kręgosłupa pomóc może szczególnie pływanie, które koryguje wady postawy i reguluje napięcie mięśni głębokich grzbietu. 

Nie zabierzemy wszystkim zmianom degeneracyjnym kręgosłupa – możemy jednak bardzo efektywnie radzić sobie z codziennymi czynnikami szybszej progresji schorzeń kręgosłupa – głównie poprzez właściwą ergonomię pracy i korygowanie nieprawidłowych nawyków w zakresie postawy. Ma to największe znaczenie dla zdrowego kręgosłupa.